BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

27.06.2013 OSTATNIE DNI WYSTAWY I TYSIĄCE ODWIEDZAJĄCYCH

Bohaterem wystawy „500 fotografii na 500-lecie WojewództwaPodlaskiego”, opracowanej przez Pracownię Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie, jest zawsze aktualna i niezmiennie fascynująca stara pocztówka. Nie jest ona obojętna zarówno dla dorosłych (jako nostalgiczna podróż w ich przeszłość), jak i dla młodzieży – jako dowód przemian w podlaskich miastach i miasteczkach – mówi st. kustosz Irena Kosztyła.

Szczególnie licznie prezentowane są na wystawie fotografie i pocztówki związane z Białymstokiem, gdyż te same ujęcia miasta funkcjonują w rozmaitych wariantach kolorystycznych, kompozycyjnych i graficznych. Zobaczyć możemy także pocztówki z charakterystycznym, dla najstarszych z nich, marginesem na korespondencję na stronie ilustracyjnej.

Na uwagę zasługują pocztówki okresu carskiego z końca XIX wieku przedstawiające m.in. Pałac Branickich z podpisem Instytut Panien Szlachetnie Urodzonych lub Instytut cara Mikołaja I oraz obiekty zlokalizowane w Zwierzyńcu – prezentujące nieistniejącejuż lekkie, pawilonowe budownictwo, charakterystyczne dla Białegostokuz przełomu wieków. Do ciekawych należą także te z nich, które przedstawiają obiekty już nieobecne w krajobrazie Białegostoku lub zachowane dzięki pracy konserwatorów: hotel Ritz, dzielnice robotnicze i żydowskie, dworzec,fabryki, sklepy i obiekty sakralne.

Cenne pocztówki prezentujące Łomżę, Suwałki, Michałowo i wiele innych miast dokumentują i skutecznie popularyzują Podlasie - te z okresu zaborów, jak i powojenne z XX wieku.

Warto dodać, że od końca września wystawy prezentowane w  Operze i Filharmonii Podlaskiej odwiedziło ponad 58 tysięcy osób.  Mieli oni okazję  oglądać 14 wystaw czasowych i stałą ekspozycję poświęconą Janowi Tarasiewiczowi – zapomnianemu znakomitemu  białoruskiemu pianiście i kompozytorowi .  

        

 Wśród wystaw czasowych znalazły się:

- Szlachcic bitny, rycerski, gościnny … (wystawa sarmacka XVI-XVIII w.)

- Instrumenty z duszą (unikalna kolekcja Romana Krysta z Częstochowy)

- I ciągle widzę ich twarze … Fotografia Żydów polskich

- Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat … Pomoc ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w województwie białostockim 1941-1944

- Czas przywołany.  Józef Charyton 1910 – 1975

  Wystawy zorganizowane zostały w związku z obchodami 1. Europejskiego Dnia  Pamięci o Sprawiedliwych. Towarzyszył im program edukacyjny opracowany przez OiFP – ECS w Białymstoku, na który złożyły się:  tematyczne oprowadzenia po wystawach, realizowane na nich „Spotkania z historią” (Historia Żydów przed i w czasie Holocaustu, Polscy Sprawiedliwi z lat II wojny światowej, Powstanie w getcie białostockim 16-20 sierpnia 1944).

- Jestem stąd. Polska wielu narodów

- Wystawa fotograficzna Stowarzyszenia „My dla nich”

- Długi marsz – 70. lat później

- Igrzyska Paraolimpijskie – Londyn 2012 (wystawa fotograficzna)

- Malarstwo Olega Kobzara

- Fotografia Dzikiej Przyrody (nagrodzone i wyróżnione prace fotograficzne światowego konkursu fotograficznego organizowanego corocznie przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie)

- Wystawa pokonkursowa  –   „Mój pamiętnik – Portret z historią w tle”

- 500 fotografii na 500-lecie Województwa Podlaskiego

- Wystawa prac plastycznych Stanisława Żywolewskiego ( towarzysząca premierze  filmu  Tomasza Wiśniewskiego i  Sławomira Grunberga „Wyrzutki”) .

 

Źródło